TIMco 200INDEXTB Hex Index Timber Screw 6.7 x 200 - Organic Green (Bag of 20)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
05
quantity
Product details
Category
Size 6.7 x 200
Brand TIMCO
Color Green
Material Carbon Steel
Head Type Hex
Head Style Hex
Metal Type Alloy Steel
Item Weight 1.18 ounces
Part Number 200INDEXTB
Point Style Type 25 Point
Thread Size #0-80
Thread Type Partially Threaded
Manufacturer TIMco
Thread Style Right Hand
Fastener Size 6.7mm x 200mm
Fastener Type Hex
Item Diameter 6.7 Millimeters
Exterior Finish Exterior (Green organic)
Thread Coverage Partially Threaded
Cutting Diameter 6.7 Millimeters
Number of Pieces 20
Item model number 200INDEXTB
Batteries Included No
Batteries Required No
Tool Tip Description Pozi recess No.1
Item Package Quantity 1
Set Screw Thread Type RM
Maximum Shear Strength Approximately 480 MPa